Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Výběr šátku, úvazy
  3. Typy šátků a nosítek

Šátky dělíme na dva základní typy:

 

1) Elastické: Elastické šátky jsou více podajné do šířky než že by se natahovaly do délky. Běžně jsou jedné velikosti kolem 5m. Doporučujíc se do maximální výhy dítěte 15kg, ale pokud je chcete použít, doporučujeme max. váhu 7-8kg. Nejběžněji vám tedy pokryjí prvních 6 měsíců. Mají také s ohledem na svou pružnost omezenou možnost úvazu a nenabízejí dostatečnou oporu zad miminka.

2) Tkané šátky - jsou nejuniverzálnějšími šátky, které si dokážete představit. Můžete si koupit spoustu různých vzorů a barev, kombinací materiálů jako je příměs lnu, hevábí, bambusových vlákem, vlny apod. . Přicházejí v různých délkách (2,50 m - 5,70 m), ale nejběžnější je 4,50 m - 4,70 m.

Tkaný šátek můžete použít i pro nedonošené dítě (nemá dolní hranici hmotnosti) a naopak své dítě můžete nosit tak dlouho, jak uznáte vy nebo vaše dítě za vhodné.

Existují desítky různých způsobů, jak uvázat tkaný šátek i když mnohé z nich jsou jen variací základních úvazů. Dítě můžete nosit vpředu, vzadu a dá se v šátku i nakojit.

Tkaný šátek můžete použít od novorozence až do pozdějšího věku dítěte.

Tkanina pevného šátku může mít různé vlastnosti podle použitých vláken a také podle způsobu tkaní. Nejčatěji se na výrobu šátků používá 100 % bavlna. Čistě bavlněné šátky jsou univerzální, dostatečně nosné a při tom nepříliš silné. Péče o ně není složitá, obvykle snesou praní až na šedesát stupňů, mírnější odstředění, použití sušičky při nižší teplotě i to, že nebudou po každém nošení vyžehleny.

Směsové šátky již vyžadují specifickou péči podle typu vláken, za to ale poskytují různé příjemné užitné vlastnosti. Šátky se lněnými a konopnými vlákny vynikají nosností a savostí, jsou tedy vhodné i pro nošení těžších dětí a zlepšují komfort nošení v teplém počasí. Materiály s příměsí vlny dobře udržují teplotu, naleznou tedy své uplatnění jak v zimě, tak i v létě. Hedvábné tkaniny jsou známé především pro svou lehkost, vzdušnost, hladkost a vynikající pevnost, jsou vhodnější spíše pro nošení menších dětí, při větší zátěži se mohou zařezávat nosiči do ramen a prokluzovat. Bambusová vlákna nabízejí jemnost na omak a vysokou nasákavost, hodí se tedy především pro nošení v létě, nejsou ale tolik nosné, takže jsou použitelné pro nošení spíše menších dětí.

Keprová vazba je poměrně hustá, odolná proti otěru, více drhne, šátek je tedy obtížnější dotáhnout, za to je ale vysoce nosný. Žakárové tkaniny jsou o něco tenší, ale stále velmi nosné, také jsou více kluzké, lépe se tedy úvazy šátků dotahují. Diamantová vazba je při tkaní šátků používána relativně krátkou dobu, tkaní do vzoru malých kosočtverců se provádí v obou směrech z dvojitého vlákna, takové šátky jsou sice drsnější, ale tenší, odolnější a nosnější. Kanafasové šátky (plátnová vazba) nejsou úplně dobrou volbou, protože jsou hrubé, špatně se dotahují, nošení v nich není příliš pohodlné.

část článku je použite se souhlasem autora - www.modrykonik.cz

 

3) Dále máme nosítka zvané Ring Sling, Ring sling je nosítko podobné šátku, přesto však hodně jiné. Na jednom konci jsou přišité dva kovové kroužky, jimiž se provléká druhý cíp tkaniny. Vzniklý prstenec látky si navlečete přes rameno, umístíte do něj dítě a pomocí kroužku krásně dotáhnete úvaz podle potřeby. V ring slingu se dá nosit v kolíbkách, na břiše, na boku i na zádech, vždy však pouze na jednom rameni. Je to praktické a skladné nosítko, do nějž dítě rychle a jednoduše umístíte.

Ring sling je lehký, proto je vhodný zejména na cestování.

Je dobré počítat s tím, že je větší zátěž na jedno rameno nositele, proto je dobré používat ring sling spíše na ne příliš velké vzdálenosti. Speciálně s větším dítětem.

4) Mei Tai nosítka jsou tradičně využívány v Asijských zemích, kde tamním maminkám dnes a denně usnadňují práci na políčku, v zahradě nebo v domě. Dítě je v tomto jednoduchém nosítku Mei Tai stále v těsném kontaktu se svojí maminkou. Podobně jako v šátku. Úvaz Mei Tai je podobný konečnému úvazu šátku. Ale jeho nasazení a napolohování miminka je mnohem jednodušší.

Výhody: Přirozená poloha a zdravé kyčle, snadný úvaz

Dítě je v přirozené poloze s kulatými zádíčky pevně posazeno v Mei Tai.

5) Zádové nosítko, také označováno jako Onbu nebo Onbuhimo je původem z Japonska, a vyznačuje se právě nošení naa zádech od věku dítěte, kdy dokáže samo udržet polohu sedmo, výšky od 80cm a váhy od cca 10kg - 30kg. Pokud by vaše dítě bylo například vyšší váhy než 10kg, ale nedokáže samo sedět, toto nosítko pro něho není vhodné.

Je ideální i pro starší děti, které již oběvují svět sami, ale čas od času si rádi odpočnou na vašich zádech :-)

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz